 |
Zapraszamy na spotkania z redaktorami i autorami współpracujacymi z Magazynem Wodniaków www.port21.pl w dniach 17-19 listopada na VIII targach Boatshow w Łodzi. Szczegóły na początku listopada na łamach www.port21.pl |
Nie skorzystaliśmy rano z zaproszenia od ludzi z łódzkiej szkoły filmowej, prowadzących wakacyjne zajęcia z dziećmi. Wiało tak słabo, że nie chcieliśmy dalej zwlekać. W dodatku wiało wprost "w mordę", a nie ma nic bardziej deprymującego dla żeglarza niż halsowanie pod nieistniejący wiatr.
Tyle dobrego, że fala również się uspokoiła i nie musieliśmy martwić się pokonywaniem przyboju. Po kilku halsach zobaczyliśmy na horyzoncie przed dziobem falochron w Mrzeżynie, a na morzu, całkiem blisko - jacht żaglowy. Akurat kurs wypadał dokładnie w jego kierunku, wystarczyło zaczekać ze zrobieniem zwrotu. Niewielki jachcik szedł pod samym fokiem, niósł niemiecką banderę. Okazało się, że płynie nim samotny żeglarz - starszy, brodaty "wilk morski". Wybrał się widać w dalekie kraje i proszę - zobaczył nawet łódź tubylców! Byliśmy bardzo zadowoleni, że pamiętaliśmy o naszej biało-czerwonej fladze. Przynajmniej zagraniczny gość nie miał wątpliwości co do narodowości mijanej pirogi.
Zaraz potem wiatr ucichł. Wierni zasadzie, że nie orzemy morza i jeśli warunki nie pozwalają żeglować, nie żeglujemy, przybiliśmy do brzegu. Zdrzemnęliśmy się godzinkę obok plażującej rodziny z psem, a gdy wiatr znowu się przebudził, popłynęliśmy w dalszą drogę.
Obiad zjedliśmy w Dźwirzynie - kolejnej miejscowości znanej mi z dzieciństwa. Przedtem jednak doznaliśmy lekkiego szoku. Po przybiciu do plaży obskoczyła nas gromadka dzieci. Nie byłoby to nic dziwnego, PJOA budziło zwykle największe zainteresowanie właśnie w dzieciach i osobach w poważnym wieku. Czasem trafiła się jakaś rodzina, natomiast młodzież płci obojga pozostawała obojętna. Czyżby już nie marzyli? Jednak nie obecność dzieci była szokująca, ale pierwsze pytanie, jakie padło z ich strony:
-Ile kosztuje przejażdżka tą łódką?
Po prostu potraktowali nas jak jedną więcej atrakcję turystyczną.